Rezydencje pod Warszawą

Oddzwonimy do Państwa
w ciągu 3 minut

Dziękujemy!

Energooszczędna technologia
budowy - zaoszczędzić 60% na gazie
i 35% na energii elektrycznej!

Kanadyjska technologia

Budownictwo szkieletowe (kanadyjskie) stanowi coraz bardziej popularną technologię stosowaną już nie tylko w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie czy Niemczech, ale również w naszym kraju.

Domy są zbudowane na bazie szkieletu drewnianego z wykorzystaniem płyt warstwowych z podstawy drewnianej. Drewno jest impregnowane i przetwarzane przez specjalne środki w celu zwiększenia jego trwałości i zapewniające większą odporność na różne rodzaje czynników. Gotową konstrukcję usztywnia się od zewnątrz płytami poszycia zewnętrznego OSB , układa się wiatroizolację. Przestrzeń między deskami wypełnia się szczelnie wełną mineralną, a następnie szkielet od wewnątrz pokrywa się folią paroizolacyjną i wykańcza płytami gipsowo-kartonowymi.

Domy w technologii kanadyjskiej można łatwo zaprojektować i wykonać w standardzie energooszczędnym, gdyż ich głównym surowcem budulcowym jest materiał izolujący termicznie - wełna mineralna. Na chwilę obecną jest to jedna z najszybszych technologii budowlanych – budowa domu szkieletowego trwa zaledwie kwartał. W tym czasie powstaje budynek, który jest ciepły, zdrowy oraz tani i ekonomiczny w eksploatacji.

Cechy domu wybudowanego

Energooszczędność

Ściana domu szkieletowego w całości wypełniona jest wełną mineralną. Dzięki temu izolacja termiczna takiego domu to min. 20 cm. Istnieje możliwość docieplenia standardowego domu i zastosowania nawet 30 cm izolacji w ścianach zewnętrznych. Dla porównania dom murowany ocieplany jest standardowo styropianem o grubości 10–12 cm.

Współczynnik przenikania ciepła dla standardowej ściany z warstwą wełny 20 cm to U=0,19 W/m²*K. Norma uznaje za domy ciepłe takie, których współczynnik nie przekracza U=0,3 W/m²*K.

Łatwa regulacja temperatury w pomieszczeniach

W budynku szkieletowym ogrzewane jest tylko powietrze – nie mają one bezwładności cieplnej. Nie nagrzewa się ścian, które później oddają ciepło. W praktyce oznacza to, że wyziębiony do 10 stopni C dom szkieletowy ogrzejemy w ciągu 2 godzin do 21 stopni C. Dla porównania dom murowany osiągnie taką temperaturę dopiero po 48 godzinach, bo najpierw muszą się nagrzać wyziębione ściany, a dopiero potem wnętrze budynku.

Wbrew pozorom budynki szkieletowe nie wyziębiają się błyskawicznie. To, że nie kumulują ciepła nie oznacza, że zimno robi się po godzinie. Ponieważ są bardzo ciepłe to po całej nocy bez ogrzewania temperatura spadnie najwyżej o 2-3 stopnie, a taką różnicę w domu kanadyjskim zniwelujemy po 30 minutach grzania. Należy także pamiętać, że najwięcej ciepła ucieka przez okna. Im więcej dużych okien tym dom szybciej się wyziębia i szybciej nagrzewa latem.

Szybkość wykończenia domu

Wykończenie nie stanowi problemu nawet przy braku docelowej instalacji grzewczej (grzejniki montuje się na samym końcu), ponieważ podczas prac wykończeniowych wystarczy grzać zwykłymi elektrycznymi grzejnikami olejowymi lub nagrzewnicą (budynek bardzo szybko się ogrzewa).

Budynki są zdrowe

Już sam zapach drewna podczas budowy sprawia, że człowiek przypomina sobie dawne zdrowe drewniane budownictwo. To, że później zakrywamy drewno gipsem (także naturalnym) nie przeszkadza, aby w budynku był specyficzny mikroklimat, odczuwalny dla mieszkańców.

Niemal wszystkie materiały używane do tych domów są naturalne: drewno, gips, wełna mineralna (produkowana z przetworzonego bazaltu) czy specjalne konstrukcyjne drewniane płyty wiórowe to 95% objętości materiałowej budynku.

Drewno ma zdolność do samoregulacji wilgotności dzięki czemu tworzy własny mikroklimat.

Trwała konstrukcja

Dobrze zbudowane domy szkieletowe są bardzo trwałe. W Nowym Jorku na Manhattanie pizzeria „Joe’s Pizza” mieści się w budynku szkieletowym zbudowanym w roku 1822. Tuż obok niego stoi budynek z 1830. Zatem jeśli dom jest wybudowany zgodnie ze sztuką budowlaną to nie ma obawy, że go przeżyjemy.

Niskie koszty użytkowania

Orientacyjny roczny koszt utrzymania budynku szkieletowego o pow. 100 m2 jest taki samy jak wartość utrzymania mieszkania jeden sypialni. W tę wliczony jest prąd, woda, kanalizacja, ogrzewanie elektryczne, drewno do kominka oraz wywóz śmieci.